...wróć...

Pożyczki - ubezpieczać czy nie?

Zaciągasz właśnie pożyczkę w banku i pani po drugiej stronie biurka zadaje Ci pytanie czy chcesz wykupić do niej ubezpieczenie? Po chwili decydujesz się tego nie robić, bo jesteś pewien, że bankowi chodzi po prostu o wyciągnięcie od Ciebie większej ilości pieniędzy. Po powrocie do domu zaczynasz się jednak wahać – a co, jeśli nie będziesz w stanie jej spłacić? Czy aby na pewno podjąłeś właściwą decyzję? Jak to w końcu jest, opłaca się wykupić ubezpieczenie czy nie?

Pomimo tego, że ubiegając się o pożyczkę musisz spełnić znacznie mniej warunków, to mimo wszystko jest to dosyć poważny krok w życiu każdego człowieka. Decydując się na taki zastrzyk gotówki musimy rozważyć wiele wariantów i opcji – w którym banku czy instytucji ja wziąć, na jaki okres spłaty się zgodzić oraz czy ubezpieczać pożyczkę czy nie? Na to ostatnie pytanie, odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy bank płaci za nas

Do niedawna ubezpieczenie oferowane było przez banki tylko w przypadku kredytów na większe kwoty. Na chwilę obecną część instytucji wprowadziła również ubezpieczenie pożyczek. Jest to zazwyczaj związane z bardziej korzystnymi warunkami spłaty zadłużenia, np. niższym oprocentowaniem rat.

Do oferowanych przez instytucje finansowe rodzajów ubezpieczeń należą przede wszystkim ubezpieczenia na wypadek śmierci, nieszczęśliwego wypadku, utraty pracy, całkowitej lub czasowej niezdolności do pracy, a także poważnych zachorowań.

Przy rozważaniu decyzji o wykupieniu ubezpieczenia wierzytelności warto zwrócić uwagę na tzw. OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Możemy dowiedzieć się z nich w jakiej sytuacji Ubezpieczyciel ma prawo do odmowy spłacenia za nas zobowiązania. Często pożyczkodawcy wykluczają sytuacje, w których dłużnik stracił pracę na skutek własnej winy, czy za porozumieniem stron, a także przypadki śmierci samobójczej lub próby popełnienia przestępstwa. Ma to za zadanie uchronić przed próbami wyłudzenia od banku odszkodowania na pożyczkę, której od samego początku nie planowało się spłacać. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie warunki ubezpieczenia i zastanowić się, czy rzeczywiście może grozić nam sytuacja, w której nie będziemy w stanie oddać pożyczonych pieniędzy.

Ubezpieczenie w miejsce oprocentowania

Koszt ubezpieczenia zazwyczaj waha się od 0,5% do 0,45% kwoty pożyczki. Doliczana do miesięcznej raty opłata za ubezpieczenie nie podnosi więc przesadnie kosztów zobowiązania, biorąc pod uwagę fakt, że w najgorszym przypadku – śmierci pożyczkobiorcy, bank zobowiązuje się pokryć całość kosztów spłaty zobowiązania, zdejmując ten ciężar z rodziny poszkodowanego.

Warto zauważyć, że jeżeli wykupienie ubezpieczenia jest w przypadku jakiejś pożyczki, czy kredytu- obligatoryjne, wtedy odsetki są zazwyczaj niższe niż w przypadku kosztów spłaty wierzytelności, która nie została ubezpieczona.

Wszystko za jednym zamachem

Jeżeli martwią Cie dodatkowe formalności związane z ubezpieczeniem zobowiązania, wiedz, że większość banków ma je w swojej ofercie i można załatwić to od ręki w okienku bankowym podczas pobierania pożyczki. Jest to wynikiem współpracy większości tego typu instytucji z firmami ubezpieczeniowymi. Zdarza się nawet, że obie firmy należą do tej samej grupy kapitałowej, co oczywiście wpływa na jeszcze korzystniejsze warunki, na których wykupuje się asekurację wierzytelności.

Bank także przychylniej patrzy na osoby decydujące się na wykupienie ubezpieczenia. Zmniejsza to ryzyko komplikacji w sytuacji, kiedy z przyczyn niezależnych od Ciebie nie będziesz zdolny danej kwoty spłacić. Tobie za to pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z braniem kolejnej wysoko oprocentowanej pożyczki na spłatę poprzedniej.

Zastanawiasz się czy ubezpieczyć swoją pożyczkę? Odpowiedzi szukaj na